Aktualności


Punkt badania próbek mięsa trzody chlewnej i dzików

Data:
Kategoria: Aktualności

Na terenie Gminy Bulkowo, przy ul. Szkolnej 5/5, funkcjonuje punkt badania próbek mięsa trzody chlewnej i dzików na obecność włośnia krętego metodą wytrawiania.

Jest to niezwykle istotne miejsce (jedno z tylko czterech w powiecie), które pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa żywieniowego naszej społeczności. Badanie mięsa na obecność włośnia krętego metodą wytrawiania jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania tego groźnego pasożyta. Dzięki temu możemy mieć pewność, że mięso spożywane przez nas i nasze rodziny jest bezpieczne.

Należy podkreślić, że włośnica jest chorobą odzwierzęcą, pasożytniczą, mogącą spowodować chorobę u ludzi również ze skutkiem śmiertelnym. Badania na włośnie są badaniami urzędowymi i obowiązkowymi. Niedopełnienie obowiązku badania grozi sankcjami karnymi, tym bardziej cieszę się, że taki punkt powstał w gminie Bulkowo.

Bardzo dziękujemy za inicjatywę i współpracę Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii Pani Magdalenie Kalińskiej.

Wszelkie niezbędne informacje dotyczące działalności punktu oraz procedur pobierania i badania próbek można uzyskać pod numerem telefonu 605-688-486.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców oraz myśliwych do korzystania z usług naszego punktu. Dbajmy wspólnie o nasze zdrowie i bezpieczeństwo!

punkt badania próbek mięsa trzody chlewnej i dzików