Aktualności


Silny Wiatr

Data:
Kategoria: Aktualności

silny wiatr

W związku z ostrzeżeniem otrzymanym z IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych Wydział  w  Warszawie, od  godz. 20:00 dnia 17.02.2023 do godz. 13:00 dnia 18.02.2023, prognozuje się wystąpienie  silnego  wiatru  o średniej  prędkości 35  km/h  do  50  km/h,  w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100  km/h,  z  południowego-zachodu  i zachodu.  Prawdopodobieństwo wystąpienia  zjawiska 80%.

Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy.

Poniżej prezentujemy szereg wskazówek i rad, które pozwolą na odpowiednie przygotowanie się i przetrwanie wietrznych okresów pogodowych.

  1. Najważniejszą zasadą, której musisz przestrzegać w trakcie wichur, to przebywanie wewnątrz pomieszczeń. Unikaj wychodzenia na zewnątrz.
  2. Silne wiatry mogą spowodować zerwanie linii energetycznych i w konsekwencji brak prądu. Upewnij się, czy w domu masz wystarczająco dużo zapasów żywności i wody na przynajmniej 3 dni dla każdego domownika. Sprawdź, czy masz przenośne radio, latarki, świeczki, zapasowe baterie. Zatankuj samochód i naładuj telefon komórkowy. Upewnij się, czy członkowie Twojej rodziny wiedzą, jak wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe znajdujące się w domu.
  1. Przed wystąpieniem silnych wiatrów, zabezpiecz przedmioty znajdujące się poza domem takie jak pojemniki na śmieci, elementy lekkiej konstrukcji (tuneli foliowych), zewnętrzne anteny i wszelkie inne przedmioty, które mogą zostać porwane przez silne podmuchy wiatru i spowodować dodatkowe zniszczenia lub zagrażać mieszkańcom lub przechodniom.
  2. Przed wystąpieniem bardzo silnych wiatrów pozamykaj i zabezpiecz okna oraz drzwi. W trakcie występowania silnych wiatrów nie podchodź do nich.
  3. Jeśli musisz jechać samochodem, zwracaj uwagę na drzewa i linie energetyczne znajdujące się niedaleko drogi, a zwłaszcza na pojedyncze, nieosłonięte rzędy drzew przy drodze – są to często pierwsze „ofiary” silnych wiatrów. Silne porywy wiatru mogą połamać gałęzie drzew, a nawet powalić całe drzewa i słupy energetyczne na drogę. Jeśli jest to możliwe, staraj się wybierać drogi pozbawione tych potencjalnych przydrożnych zagrożeń.
  4. W żadnym wypadku nie parkuj pod drzewami, liniami energetycznymi, w pobliżu budynków o słabej konstrukcji, banerów reklamowych. To one zwykle ulegają uszkodzeniu lub zniszczeniu podczas silnych wiatrów.
  5. Pamiętaj, aby nie zbliżać się do zerwanych linii energetycznych ani nie dotykać niczego, co ma z nimi kontakt. W dalszym ciągu mogą być pod napięciem! Zadzwoń na Pogotowie Energetyczne (numer 991), jeśli zerwane linie stanowią zagrożenie dla ludzi, lub pod numer 999 bądź 112, jeżeli w pobliżu linii znajdują się osoby porażone prądem.
  6. Jeśli jesteś na zewnątrz i chcesz się ukryć przed silnym wiatrem, szukaj przede wszystkim pomieszczeń zamkniętych lub solidnych budynków i konstrukcji osłaniających z kierunku wiatru. Bezpiecznym miejscem jest również wnętrze samochodu. Unikaj schronienia pod drzewami, w pobliżu słupów energetycznych, latarni i innych wysokich i niestabilnych obiektów.
  7. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz budynku, staraj się trzymać z daleka od drzew, linii energetycznych, latarni, budynków o słabej konstrukcji, banerów reklamowych i innych przedmiotów, które mogą być uszkodzone bądź porwane przez wiatr.
  8. Jeśli porywistemu wiatrowi towarzyszy niska temperatura powietrza, a musisz wyjść na zewnątrz, pamiętaj, aby się ciepło ubrać. Silny wiatr znacznie obniża temperaturę odczuwalną, a odmrożenia mogą wystąpić nawet przy temperaturze dodatniej.
  9. Śledź na bieżąco komunikaty pogodowe oraz ostrzeżenia, szczególnie te wydawane przez Polskich Łowców Burz. Zwróć uwagę na okres występowania najsilniejszych wiatrów oraz jego kierunek, aby wiedzieć, z której strony będzie najmocniej wiało.