Aktualności


Masz wpływ na własne zdrowie

Data:
Kategoria: Aktualności

Z inicjatywy PKN ORLEN eksperci z dziedziny medycyny spotkali się w hali sportowej w Bulkowie z mieszkańcami pięciu gmin powiatu płockiego. Specjaliści, oprócz konsultacji medycznych, doradzali także, jak ustrzec się chorób cywilizacyjnych i jak zadbać o własne zdrowie.

Spotkanie z mieszkańcami, zrzeszonymi w Kołach Gospodyń Wiejskich działających na terenie powiatu płockiego, odbyło się 20 listopada br. i zostało zrealizowane pod hasłem „Powiedz TAK zdrowej przyszłości”. Prelekcje odbyły się w ramach programu pn. „Kompleksowa profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego”, który Koncern przygotował wspólnie z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie. Program skierowany jest do społeczności lokalnych sąsiadujących z Zakładem Produkcyjnym ORLENU w Płocku.

Podczas spotkania specjaliści zaprezentowali różne czynniki, mające wpływ na ludzkie zdrowie. Mówili o chorobach cywilizacyjnych i o tym, jak się przed nimi ustrzec. Słuchacze dowiedzieli się, jak wiele możemy sami zrobić dla własnego zdrowia, troszcząc się np. o kręgosłup, dbając o zdrowe odżywianie się, czy też rozwijając postawę proekologiczną w codziennym życiu. Podczas spotkania omówiony został również program profilaktyki onkologicznej realizowany przy współpracy PKN ORLEN z warszawskim Centrum Onkologii.

Członkowie Kół Gospodyń Wiejskich mogli skorzystać z podstawowej diagnostyki medycznej, a także porad wyspecjalizowanego fizjoterapeuty, pulmonologa i dermatologa. Komfort badań zapewniały specjalnie przygotowane w tym celu namioty, pełniące rolę mobilnych gabinetów diagnostycznych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się badania spirometryczne, diagnostyka znamion na skórze oraz podoskopowe badania postawy. Wielu chętnych skorzystało również z pomiaru poziom cukru i cholesterolu we krwi. Ciekawość budziły porady, jak prawidłowo odczytywać wynik ciśnienia tętniczego. Badania były indywidualnie omawiane, a każda osoba, u której stwierdzono nieprawidłowości otrzymywała informację, do jakiego specjalisty powinna się udać w celu dalszej diagnostyki i leczenia.

– O tym, że tego typu spotkania są potrzebne, świadczy ogromna frekwencja, która była dla nas bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Uczestnicy wskazywali podczas rozmów, że na co dzień nie myślą o profilaktyce i często zapominają o zachowaniach, które kształtują postawy prozdrowotne w ich życiu. Tym bardziej cieszy fakt, że nasza akcja wzbudziła tak wielkie zainteresowanie oraz w dużym stopniu przyczyniła się do poprawy świadomości uczestników na temat zdrowia i przypomniała, jak należy o nie dbać – powiedziała Agata Górnicka, dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem PKN ORLEN.

Na zaproszenie PKN ORLEN w wydarzeniu udział wzięli członkowie Kół Gospodyń Wiejskich powiatu płockiego z gmin: Bielsk, Bodzanów, Bulkowo, Radzanowo i Staroźreby.