Aktualności


Okólnik nr 6

Data:
Kategoria: Okólniki

Mieszkańcy Gminy Bulkowo

Szanuj wodę !!!

Apelujemy do mieszkańców Gminy Bulkowo o racjonalne korzystanie z zasobów wodnych. Brak opadów występujący na terenie całego kraju spowodował drastyczny spadek wód powierzchniowych oraz podziemnych.

Woda to bezcenny surowiec, dlatego tak ważne jest, by nią mądrze i oszczędnie dysponować. Prosimy, żeby wody używać tylko do celów bytowych – wówczas nikomu jej nie zabraknie. Zaniechajmy podlewania trawników i upraw.

Każda najmniejsza Nasza codzienna czynność, choćby nie odkręcanie kranu w pełni podczas mycia rąk, to na koniec roku oszczędność na poziomie kilku tysięcy litrów wody.

Zakręcaj wodę w trakcie mycia zębów, twarzy lub golenia. W trakcie mycia rąk nie odkręcaj wody w pełni. Napraw kapiące krany. Bierz prysznic zamiast kąpieli. Nie wylewaj wody, jeśli możesz ją wykorzystać ponownie np. do podlania kwiatów lub sprzątania. Jeśli masz taką możliwość wymień krany na takie, które oszczędzają wodę. Używaj jednouchwytowych baterii. W miarę możliwości wymień spłuczkę na model z opcję mniejszego spłukiwania. Pralkę i zmywarkę uruchamiaj dopiero wtedy, kiedy są pełne lub ustawiaj program „eko”, zużywający wodę w ilości odpowiadającej wielkości załadunku.

To tylko niektóre codzienne czynności, dzięki którym można przeciwdziałać zagrożeniom jakie niesie spadek zasobów wody w przyrodzie.

Szanuj lasy !!!

W związku z pogłębiającą się suszą oraz trudną sytuacją hydrometeorologiczną w całej Polsce prosimy, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Mieszkańców Gminy, o rozważne zachowywanie się i korzystanie z lasów podczas spacerów rekreacyjnych, a także o niezaśmiecanie lasów. Znajdujemy tam niestety duże ilości śmieci – to bardzo źle o nas świadczy, nie dajmy powodu innym do złej oceny i zachowujmy się tak, żeby wrócić w to samo miejsce z przyjemnością.

Pojawiają się przypadki pożarów ściółki i traw, a także samych lasów bardzo groźne dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców oraz przynoszące duże straty w zasobach przyrodniczych – zachowajmy daleko idącą rozwagę.

W związku z powyższym apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz zastosowanie się do powyższego komunikatu.