Aktualności


Święto Plonów Gminy Bulkowo 2023

Data:
Kategoria: Aktualności

W niedzielę 10 września 2023 r. rolnicy z Gminy Bulkowo obchodzili swoje coroczne święto. Obchody dożynkowe rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kościele pw. Św. Anny w Blichowie sprawowaną przez księdza Dziekana Włodzimierza Dzieńkowskiego — Proboszcza Parafii pw. Św. Anny w Blichowie w koncelebrze z księdzem Sławomirem Trzaską — Proboszczem Parafii Św. Trójcy w Bulkowie. Wśród zaproszonych gości byli również ksiądz Andrzej Konwerski — Proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Daniszewie oraz ksiądz Jan Kaźmierczak – Ksiądz emeryt w Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bodzanowie. Obecnością pocztów sztandarowych uroczystość uświetniły OSP: Nowe Łubki, Blichowo, Nadułki i Bulkowo. Następnie barwny korowód dożynkowy z wieńcami przemaszerował na teren przy Szkole Podstawowej w Blichowie.

Wójt Gminy Gabriel Graczyk oficjalnie rozpoczął Święto Plonów Gminy Bulkowo, zwracając się przede wszystkim do rolników. Podziękował im za trud i ogrom pracy, które wkładają każdego dnia, aby na stołach nigdy nie zabrakło najważniejszego symbolu dożynek – chleba.
Następnie Zespół Tańca Ludowego Masovia przeprowadził tradycyjny obrzęd dożynkowy. Wójt Gminy Gabriel Graczyk w towarzystwie Przewodniczącego Rady Gminy Bulkowo Andrzeja Krokowskiego, Proboszcza Parafii pw. Św. Anny w Blichowie Ks. kan. Włodzimierza Dzieńkowskiego oraz Starostów Dożynek Państwa Agnieszki i Grzegorza Walczak w myśl tradycji podzielili się chlebem z przybyłymi gośćmi i mieszkańcami.
W tym uroczystym dniu swoją obecnością zaszczycili uroczystość m.in.
Pan Piotr Zgorzelski – Wicemarszałek Sejmu RP
Pan Maciej Małecki — Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych
Pan Wiktor Szmulewicz — Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych
Pan Tomasz Skorupski – z- ca Dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie
Pani Marlena Mazurska – Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku
Pani Wioletta Kulpa — Kierownik działu sponsoringu społecznego PKN Orlen występująca w imieniu Senatora RP Pana Marka Martynowskiego
Pani Anna Derlukiewicz p.o. z-cy Dyrektora ds. administracyjno-eksploatacyjnych w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy występującą w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika
Pan Sylwester Ziemkiewicz – Starosta Powiatu Płockiego
Pan Piotr Skorupski – Radny Powiatu Płockiego
Pan Bogdan Matczak – Radny Powiatu Płockiego
Pan Hilary Januszczyk – Prezes Zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP
Major Robert Wojciechowski – reprezentujący Wojskowe Centrum Rekrutacji w Płocku
Pan Paweł Felczak – p.o. zastępcy Dyrektora Delegatury w Płocku Kuratorium Oświaty w Warszawie
Pani Justyna Marzena Porębska – Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Płocku
Pani Małgorzata Petera – Prezesa Banku Spółdzielczego w Staroźrebach
Pani Iwona Marczak – Prezes Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej Młodzi Razem
Pani Grażyna Pietrzak – Prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Sochocinie
Pan Paweł Kolczyński — wiceprezes PERN
Pani Urszula Wojtalewicz i Pani Ewa Muchametczyn – przedstawicielki Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie z Filią w Płocku
Wydarzenie zostało współorganizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, a patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Wojewoda Mazowiecki Pan Tobiasz Bocheński oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.
Patronami medialnymi wydarzenia byli: Info Płock TV, Tygodni Płocki oraz e-wyszogród.

Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs o nagrodę Wójta Gminy Bulkowo na najciekawszy Wieniec Dożynkowy, w którym komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu:

I miejsca i nagrody w wysokości 1000 zł ufundowanej przez Prezes Banku Spółdzielczego w Staroźrebach Panią Małgorzatę Peterę dla wieńca Dożynkowego z Sołectwa Słupca Nowa
II miejsca i nagrody finansowej w kwocie 600 zł dla wieńca z Sołectwa Bulkowo
III miejsca i nagrody finansowej w kwocie 400 zł dla wieńca z Sołectwa Pilichowo
Natomiast wieńce KGW Marzenie w Nadułkach, Sołectwa Pilichówko, KGW Włóki oraz Sołectwa Bulkowo – Kolonia zdobyły nagrody finansowe w kwocie 200 zł za udział w konkursie.
Podczas Święta Plonów nagrodzono również osoby, które wzięły udział w organizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Lema w Bulkowie VII edycji konkursu „O Pióro Wójta Gminy Bulkowo” na ekologiczny ogródek w Gminie Bulkowo. Tu komisja konkursowa wyłoniła zwyciężczynię Panią Małgorzatę Grzelińską, która otrzymała dyplom, pióro oraz kartę podarunkową o wartości 400 zł do marketu Obi. Przyznano także 2 wyróżnienia — Pani Ilonie Kulpie oraz Pani Sylwii Szpigiel, którym Wójt Gabriel Graczyk wręczył dyplomy oraz zestawy ogrodnika.
Mnóstwa pozytywnych emocji i zdrowej adrenaliny dostarczył wszystkim Turniej Sołectw, który przeprowadzili Panowie Krzysztof Jakubiak i Marcin Przedpełski. Do zmagań przystąpiło 6 sołectw w konkurencjach takich jak m.in. „bieg w workach”, „przenoszenie worków ze zbożem” czy „bieg farmera”. Zwycięska drużyna Sołectwa Sochocino – Czyżewo, otrzymała nagrodę finansową w wysokości 1000 złotych. Na drugim miejscu sklasyfikowana została drużyna z Sołectwa Blichowo, tutaj nagrodą była tablica ogłoszeniowa na potrzeby sołectwa. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Sołectwa Sochocino – Badurki, które wywalczyło na potrzeby swojej miejscowości kwotę 600 zł.
Tuż za podium znalazły się sołectwa Worowice, Pilichowo i Pilichówko, którym Wójt Gabriel Graczyk wręczył pamiątkowe podziękowania za udział w zmaganiach.

Święto Plonów Gminy Bulkowo nie odbyłoby się bez Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej Gminy. Przepyszne potrawy i barwne dekoracje stoisk, a także nagrody w konkursach dla dzieci i dorosłych przygotowały:
-Koło Gospodyń Wiejskich „Perły” z Blichowa
-Koło Gospodyń Wiejskich „Marzenie” w Nadułkach
-Koło Gospodyń Wiejskich „Mirabelki” w Worowicach
-Koło Gospodyń Wiejskich „Włóki”
-Koło Gospodyń Wiejskich w Pilichówku
-Koło Gospodyń Wiejskich „Rogowianki”

Ponadto obecni byli, przygotowując ciekawe stoiska: Stowarzyszenie „Nasza Przyszłość”, Edukacyjno-informacyjne stoisko firmy Ekodialog promujące akcję „czyste powietrze”, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Płocku, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Płocku, PZU Teresa Leśkiewicz, Bank Spółdzielczy Staroźreby, stoiska zorganizowane przez Szkołę Podstawową w Blichowie oraz Szkołę Podstawową w Bulkowie, stoisko Gminnej Biblioteki Publicznej w Bulkowie, Market Krecik z popcornem i watą, Zakręcony ziemniak – stoisko Pana Przemysława.
Ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczestników cieszyły się dmuchańce, przejażdżka kucykiem, lody oraz koło fortuny. Podniebienia gości cieszyła przepyszna darmowa grochówka. W trakcie obchodów Święta Plonów odbyły się występy artystyczne: Seniorów z Klubu Seniora w Krubicach oraz Koła Emerytów i Rencistów z Bulkowa, a także uzdolnionych muzycznie mieszkanek gminy: Alicji Gronczewskiej, Julii Kopaczewskiej i Wiktorii Kądalskiej.
W organizację Święta Plonów włączyła się liczna grupa dzielnych wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bulkowie, która zadbała m.in. o dostępność wody dla przybyłych gości. Nad bezpieczeństwem wydarzenia czuwali Strażacy OSP Nadułki i OSP Blichowo.

Tuż po godzinie 17 na scenie Dożynek wystąpiła gwiazda wieczoru Zesół Jorrgus, który wykonał swoje największe przeboje. Następnie rozkręcaniem imprezy tanecznej zajął się energetyczny Dj Holy. Obchody Święta Plonów o 20:30 zakończył Teatr Ognia Nam-Tara prezentujący show pełen ognia, iskier, tańca i walki.